Čo bolo, to bolo. Terazky je tu Gašparík.

Keďže doba covidová zasiahla aj ľudí, ktorí sa neživia futbalom a mnohé sa zmenilo, tak aj HZT si vypýtalo zimnú pauzu. A keďže Spartak pre odložený zápas v Moravciach&Vrábloch ani poriadne neukončil jesennú časť,  nemalo pre nás zmysel hodnotiť jeseň duplicitne, keďže celkový účet si korektne šetríme na koniec základnej časti. Pozrieme sa tak dnes na ukončenú zimnú prípravu, na to čo nás čaká v najbližších 5 zápasoch základnej časti a na to, čo nám ponúkla skrátená príprava.

Aj keď by som sa rád už nevenoval jeseni a najradšej zabudol takmer na všetko, čo sme videli, počuli a aj nevideli, tak predsa len ešte škrtnem o nejaké hrbaté nezrovnalosti jesenných mesiacov. Bohužiaľ hneď na začiatku zimnej prípravy klub musel pristúpiť k druhej trénerskej zmene a chvalabohu nás opustil tréner Hrnčár. Patrí sa predchádzajúcemu trénerovi poďakovať za jeho odvedené služby, ale to sa patrí pre oficiálne vyjadrenia a keďže sa futbalom neživíme, tak to necháme tak.

foto: Lukáš Grinaj

Čo bolo, to bolo (zatiaľ) a terazky je tu Gašparík. Mladý tréner a tréner, ktorý prešiel niekoľkokrát hráčskou kabínou aj mládežníckou základňou Trnavy. Viackrát sme ho mali možnosť sledovať pri zápasoch U19 a v tom období rozhodne nezanechal zlý dojem. Napriek tomu je to malá vzorka, podľa ktorej by som si netrúfal predikovať, či môže byť úspešný v seniorskom futbale. Nepochybne ide o trénera, ktorý vie čo chce hrať a vie ako to svojmu tímu vnútiť. Otázne pre všetkých je však to, ako sa mu podarí upratať kabínu. Poriadok v kabíne však nebol ani na jeseň, takže horšie to z tohto hľadiska pravdepodobne nebude. Aj preto (a nielen preto) sa s čistým svedomím dokážeme podpísať pod aktuálnu voľbu trénera, ktorá (bohužiaľ) patrí k ¼ najlepších trénerov nového vedenia.

Očakávané, želané aj prekvapivé pohyby smerom dnu i von

Káder cez zimu opustili nezmysly ako Jónsson či Konstantinidis. Už skôr sa do Košíc pobral Jakúbek a postupne sa k nemu pridali Václav s Pačindom. Otázka Erika Pačindu je pravdepodobne najdiskutovanejšou témou odchodov z kádra. Erik Pačinda je nepochybne dobrý futbalista, ktorý mal mužstvu stále čo ponúknuť, no to platí len v prípade, že by bol zdravý. V tejto chvíli potrebuje Spartak lídra, ktorý dobré výkony dokáže opakovane podávať a prispievať tak k rozvoju herného prejavu mužstva. Pačinda na jeseň lepil pozíciu hrotového útočníka a v mnohých prípadoch, nie však jeho vinou, to vôbec nefungovalo. V krídelných priestoroch má tím dostatok mladých dravších hráčov, a keďže Spartak netlačí zásadne ani boj o záchranu a už vôbec nie boj o titul, tak je pochopiteľné, že Erika v drese Trnavy už neuvidíme. Okrem už spomínaných hráčov bude naďalej pokračovať spolupráca s Petržalkou, kde aj na jar bude trvalo hosťovať Horvát s Mihálekom, ku ktorým sa pravdepodobne častejšie pridá aj Mário Mihál. Mário by po prídchode Filipa Twardzika s istotou nemal dostatočné zápasové vyťaženie a bude to pravdepodobne práve on, kto bude najčastejšie cestovať po D1.

fotografie: fcspartaktrnava.com

Spomenutím príchodu Filipa Twardzika prechádzame k aktuálnej situácii v kádri. Ten počas zimy okrem odchodov zaznamenal viacero prekvapivých príchodov. Nie je to často, čo by sme chválili klub v poslednom období, ale musíme a chceme skonštatovať, že zimné prestupové obdobie bolo asi tým najvydarenejším a najprekvapivejším z posledných dvoch rokov. Najmä trojica ligou overených hráčov Koštrna, Twardzik, Ristovski prichádza priamo na problémové a boľavé posty, čo nebolo vždy samozrejmosťou zimných prestupových období. Nebol by to však Spartak, keby nejde aj cestou riskantných neznámych hráčov, z čoho najväčším otázniko, pre nás zostáva angažovanie Dejana Trajkovského. Na poslednú chvíľu klub podpísal aj Dani Iglesiasa z Rijeky, ktorý však má pár naozaj zaujímavých referencii a môže to byť veľmi prekvapivý ťah v nadstavbovej časti. O tom však viac nižšie.

Náhľad do kádra

Dlhodobo najväčšou istotou trnavského kádra je brankársky post. A tým nemyslíme len dobu Doba, ale posledným obdobím, kedy sme sa museli báť strely na bránu, bola snáď éra Jakubova. Zloženie brankárskeho tímu so skúseným a dobre nastaveným Kamenárom, a relatívne stále mladým kvalitným odchovancom Takáčom, je takmer ideálnym zložením brankárskeho tímu a najvyrovnanejším postom v kádri.

Stopérsky post by pôsobil prekvapivo podobne výborne vyskladaným dojmom, ak by najväčšou škvrnou nebolo zranenie stabilne veľmi dobrého Anthonyho. Keďže jeho zranenie sa pravdepodobne môže tiahnuť až do apríla, klub zareagoval veľmi prekvapivo a veľmi zaujímavo. Príchodom Filipa Twardzika Spartak získal skúseného ligového stopéra a ľaváka s veľmi dobrou rozohrávkou. Otázne je však či to bude Twardzik s povesťou z Ružomberka alebo si Filip z Karvinej prinesie aj miernu hernú krízu. Pri Filipovi je veľmi nezvyklým javom, že Spartak naozaj KÚPIL hráča, ktorého chcel a ktorého potreboval. Na toho Jakubova som si ešte spomenul, ale na niečo takéto už nemám dostatočne vysoký vek. V začiatku jarnej časti by dvojičku s Filipom Twardzikom mal vytvoriť Geri Tumma. S Gerim to bolo v príprave z hora na dol. Našťastie príprava nikoho nezaujíma, ako hovoril samotný Nestor, a my nepochybujeme o Geriho veľkom potenciáli, ktorý sme neraz spomínali. Práve v Gerim vidíme budúceho kapitána trnavského Spartaku, k čomu má ako odchovanec zjavne aj všetky ľudské kvality. Po zranení z posledných mesiacov minulého roka je to len o tom, dostať Geriho do potrebnej zápasovej pohody. Veríme že prvou alternatívou za vyššie spomínaných hráčov bude Sebastian Kóša. Jakub Grič sa snáď bude môcť absolútne sústrediť na post stredného záložníka a spomínaný Mihál dostane maximálny priestor v Petržalke. Takýmto spôsobom by sa hierarchia na stopérskom poste mohla z nášho pohľadu vyvíjať správnym spôsobom pre hráčov aj tím.

foto: Facebook FC Spartak Trnava

Najstrašidelnejší post slovenského futbalu a rovnako aj Trnavy je post krajného obrancu. Oba kraje sa Spartak počas zimnej prípravy pokúsil riešiť. Na pravej strane nezničiteľného Matúša Turňu doplnil Kristián Koštrna. Kristián je v tragickej konkurencii slovenských pravých obrancov nepochybne v TOP10. To nie je síce zárukou kvality, ale je to pozitívnym signálom, že klub hľadal v správnych vodách. Z nášho pohľadu bude aspoň zaujímavé sledovať ako sa po dlhom zápasovom výpadku vyrovná s pozíciou v základnej zostave a v najcennejšom drese, ktorého klubu je odchovancom. Z nášho pohľadu je fajn konštatovanie, že má aspoň potenciál tento post kvalitne vyriešiť. To či sa mu to podarí, v to nám zostáva len dúfať.

Post ľavého obrancu okrem toho, že bude problematický, tak sľubuje pre mnohých fanúšikov aj najväčšiu zápletku. Hneď od začiatku by som rád, aj na základe videného v príprave, vylúčil z tohto postu Martina Mikoviča, ktorého v súčasnosti už vidím znova viac na krídle, ak dokáže byť tým aktívnym a nepríjemným Mikovičom, akého sme poznali. Experiment s Matúšom Turňom na ľavej obrane by som teda rovno založil do hrubej zložky BEZ KOMENTÁRA. Na tomto poste môže alternovať aj Filip Twardzik, ale nepredpokladám, že by prišiel väčšinovo hrať do Trnavy ľavého obrancu po tom, čo mu práve táto pozícia nesadla v Karvinej. Najlogickejšou možnosťou sa teda javí dvadsaťročný Marios Tsaousis, ktorý v Trnave hosťuje z PAOK Solún. Lenže to môže byť hlavným problémom jeho pozície v mužstve, keďže je nejasné, či klub bude ochotný pristúpiť na vykúpenie Mariosa z PAOKu, a preto aj budovanie herného prejavu s hráčom, ktorý tu v lete už nemusí byť, je málo pravdepodobné. Najzaujímavejšou možnosťou pre post ľavého obrancu by mohol byť čierny kôň prípravy v trnavskom kádri – Lukáš Jendrek. 18-ročný odchovanec Prešova podával už v lete a na jeseň dobré výkony v tíme do 19 rokov, ktoré sa mu veľmi dobre podarilo preniesť do úvodu prípravy a dá sa povedať, že z hráčov U19 to bol on, kto si najhlasnejšie vypýtal miestenku do A-tímu. Bude zaujímavé sledovať ako sa ku danej situácii postaví tréner Gašparík a či prípadne Jendrek dokáže potvrdzovať výkony  z prípravy aj v lige, keď vyprchá nadšenie a prídu prvé ťažšie momenty. Do tímu v závere prípravy pribudol aj Dejan Trajkovski, ktorý má zaujímavú dávnu, dávnu, dávnu minulosť a podľa predsezónnej „tlačovky“ budeme najskôr jeho výkony sledovať v Petržalke.

foto: Lukáš Grinaj

Vzhľadom na úroveň slovenskej ligy nemožno povedať, že by Spartak mal na papieri nedostatok skúseností alebo kvality v strede zálohy. Jeseň však ukázala, že nájsť herný systém a spôsob prechodovej fázy, v ktorom by sa cítila komfortne akákoľvek stredová trojica, nie je ľahké a predchádzajúci tréner to vo väčšine zápasov minimálne nezvládal. Klasickými súbojovými defenzívnymi záložníkmi Spartak disponuje v dvoch kusoch. Limity a kvality Jakuba Griča sú všetkým dobre známe a najmä my sme na tie najvýznamnejšie upozorňovali v lete v predsezónnom preview. Grécka cesta v podobe nami toľkokrát chváleného Savvidisa sa zdá z dlhodobého hľadiska ako najzaujímavejšia, no treba výrazne zdôrazniť, že výkonnosť Savvidisa ku koncu sezóny výrazne zapadla do šedého priemeru až podpriemeru. Krátka príprava určite ani jemu nepomohla, čo sa prejavilo aj v generálke na ligu. Preto nevnímam ako jeho absenciu v dohrávanom zápase v Moravciach&Vrábloch ako výrazný problém a dúfam, že týždeň prípravy navyše Savvidisovi pomôže.

Dvojička v podobe Bukata-Benovič ako typy agilných stredných záložníkov, ktorí by mali diktovať tempo, rýchlo a bezpečne distribuovať loptu medzi líniami, podporovať rozohrávku a z druhej vlny dopĺňať útok je rozhodne dobrým riešením. Martina Bukatu sme na jeseň často kritizovali a už v preview sme zdôraznili, že nie je vhodné mať na neho vysoké očakávania v prvej polovici sezóny. Dnes je však situácia pomerne iná a od Martina tieto vysoké očakávania mať budeme a zdá sa, že aj on je už etablovaný v mužstve a zároveň pripravený byť už vo väčšine zápasov dôležitým hráčom. Sekundovať mu musí spomínaný Benovič. Samuela som najmä ja označil v lete ako čierneho koňa zostavy pre jeseň, na čom si stále trvám. Dnes je však situácia iná z toho pohľadu, že Samuel nedostal počas jesene dostatok minút na to, aby budoval svoje herné sebavedomie a prejav, čo je pri takomto type stredného záložníka, ktorý nesmie robiť chyby, mimoriadne dôležité. Pri Samuelovi očakávame, že začne na lavičke náhradníkov, ale bude jedna z prvých volieb na striedanie 6tky a 8čky.Veríme, že herné minúty mu budú pribúdať podstatne viac, čo je viac ako žiadúce pri systéme s 5 striedaniami.

V závislosti od systému, zdravotného stavu a situácie v zápasoch sa bude líšiť nasadzovanie trojice Kolesár, Dani Iglesias, Vlasko. Peter Kolesár nebol hráč, ktorého by sme v Spartaku svojho času chceli a očakávali, no Peter sa z krajného záložníka či krídelníka zaujímavo mení v stredného záložnika s veľmi dobrým pohybom a prácou s loptou. Z dlhodbého hľadiska sa môže Peter stať zaujímavou variantou v zostave trénera Gašparíka. Možno nie ako prvá voľba základnej zostavy, ale ako hráč, ktorý bude môcť meniť herný prejav mužstva v priebehoch zápasov.

Ján Vlasko, postava navždy spojená so Spartakom. Postava, ktorá, tak ako Spartak klesal a stúpal, tak rovnako s ním aj klesala či stúpala. Jany disponuje bezpochyby najväčším ofenzívnym potenciálom v mužstve, no je zbytočným, ak ho tréner nechce využívať. Už niekoľkokrát sa ukázalo, že s Vlaskom treba správne pracovať po všetkých stránkach a potom aj Jany dokáže byť pre mužstvo užitočný a správne motivovaný. Je mimoriadne náročné nastaviť pre neho správnu chémiu a len čas ukáže či vzťah Gašparík – Vlasko bude fungovať. S istorou však môžeme povedať, že je to oveľa reálnejšie ako na konci jesennej časti.

Veľmi nespravodlivo odsudzovaným bol podpis Daniho Iglesiasa v závere prestupového obdobia. Samozrejme Dani nesie všetky znaky klasického podpisu neznámeho hráča, bez zápasovej praxe, ktorý vyplynul z paniky. Dani je však podľa referencii veľmi zaujímavým typom hráča, ktorý svoju kvalitu dokázal v Istrii a výrazne mu nevyšlo iba angažmán v Rijeke. Napriek tomu je Dani overený hráč chorvátskou ligou a podľa referencii je to hráč, ktorý je výrazne silný na lopte s výborným prvým dotykom, čo sú vlastnosti, ktoré absentujú v zostave. Osobne som veľmi zvedavý na tohto hráča najmä v záverečných zápasoch sezóny.

Pri dvojici Godinho a Karhan ml. sa nedá očakávať výraznejší zásah do zostavy tímu. Pri Godinhovi nemožno uprieť nesporný talent, ale časté zranenia a nedotatočná fyzická pripravenosť ho výrazne limitujú. Allecks by mal v súčasnosti ešte stále rehabilitovať v Brazílii po sérii zranení a jeho šanca by mala znova prísť počas leta, kedy sa bude z môjho pohľadu rozhodovať o jeho budúcnosti. Patrick Karhan ako 2003ka má minimálne ešte polroka čas a očakáva sa skôr jeho etablovanie na fyzickejší a rýchlejší futbal. Pri 2003kách, tak ako spomínal aj tréner Gašparík, je pochopiteľné dať hráčom väčší čas a je naozaj na mieste rešpektovať výkonnosť týchto hráčov. Pri všetkej úcte k spomínaným hráčom, Karhan či Kotlár nedisponujú fyzickým predpokladmi napr. Adama Hložka, aby v 17 rokoch plnohodnotne naskočili do ligy. Treba tu dodať ešte jeden objektívny fakt. Pre U19 skončila sezóna na jeseň predčasne, čo robí prechod medzi jednotlivými súťažami pre chlapcov tohto ročníka ešte náročnejší.

V krídelných priestoroch bol aj bude stálicou Saymon Cabral, ktorého výkonnosť je z najmladších hráčov tým najpozitívnejším zjavom jesennej časti a to najmä vďaka zlepšenej kondícii, Od tohto hráča možno očakávat na jar dalšie podstatne zlepšnie a viac nebezpečných situácii. Alternovať by mu mohol Sebastian Gembický, ktorý by si rovnako ako Benovič zaslužil dostatočný priestor.

Na ľavom krídle bude po vážnom zranení absentovať Yao, ktorý však pre nás na jar nepodával také výkony, aby bola jeho absencia citeľnou. Na ľavom krídle sa tak dostáva príležitosť pre Johnyho Nsumoha či Bamideleho. V určitých fázach zápasov bude určite využívaný aj Mikovič, no bude na ňom ako si poradí v konkurencii mladých Afričanov. Očakávame však na pozícii ľavého krídla pomerne často Yusufa, a to aj po vypršaní Mikovičovho trestu za karty. Netajíme sa, že sme fanúšikmi Johnyho Nsumoha, ale objektíve priznávame, že mu zimná príprava herne nevyšla. Nie je to pre nás vždy dôležitý faktor, ale treba rešpektovať u týchto mladých cudzincov priestor na aklimatizáciu. Johny je v Trnave rok, kde prišiel do absolútne neznámych podmienok a popri všetkom tom zažíva už štvrtého trénera. S týmto všetkým sa najlepšie darí vyrovnať jeho rovesníkovi Yusufovi, a aj preto očakávame, že bude zo začiatku on tým dôležitým hráčom.

foto: Lukáš Grinaj

Pre mnohých fanúšikov môže byť najvýraznejšou posilou Milan Ristovski, ktorý by mal doplniť typologicky a hlavne kvalitatívne problémový post hrotového útočníka. Určite však Milan potrebuje po zranení čas, keďže uponáhľanie jeho nasadenia by vzhľadom na opciu pri jeho hosťovaní mohlo mať zbytočne negatívne dôsledky. Milan je, aj bude, veľmi zaujímavým hráčom pre budúcnosť. V útoku dlhodobejšie alternuje aj Yusuf, ktorému však rola primárneho útočníka málo kedy sedí a pri inom type hrotového útočníka môže z krídla lepšie plniť úlohy second strikera. No a netreba zabúdať na mimoriadne pracovitého a sympatického Stanleyho Olejníka, ktorý pre mňa bude svojím prínosom čiernym koňom jarnej časti sezóny a vypýta si podstatne vyššiu minutáž, ktorú nepochybne splatí. Je pozoruhodné sledovať polročný výkonnostný pokrok tohto 18-ročného slovenského reprezentanta v kategórii do 19 rokov. Jeho nedávna nominácia do tímu SR U19 spoločne s Kóšom a Jendrekom sú najlepšie signály pre klub, že dostatok šancí pre týchto hráčov, podporených ich dobrou výkonnosťou, môžu mať do budúcna pozitívne prínosy.

Z celkového hľadiska treba povedať, že klub zimnú prípravu zvládol. V tomto náročnom období spravil pár prekvapivých, odvážnych a pozitívnych krokov. Ani zďaleka sa však stav kádra nepribližuje ideálu, no nie som si istý, či sa dalo spraviť v aktuálnej situácii niečo navyše. Najnegatívnejším javom je na náš vkus trochu „bordel“ v hierarchii mužstva a priveľa hráčov, kde viacerí sa pripojil do kabíny len nedávno, čo bude náročné nastaviť v priebehu sezóny a nájsť všetkým hráčom úlohu, s ktorou budú spokojní. Neočakávame výrazné herné zlepšenie, na to by sme boli príliš veľkí optimisti. Očakávame však do konca jarnej časti, že káder nájde správny smer. Či či či v to asi skôr dúfame.

Ako sa bude Spartak prezentovať…

Očakávaným herným systémom je prevaha 4-3-3. Všetko bude závisieť od situácie a výkonnosti stredný záložníkov, pri čom sa ponúka aj prechod do 4-2-3-1, v závislosti od zámeru v prechodovej fáze. Najmä v úvodných zápasoch pred nadstavbovou časťou možno očakávať väčšiu snahu pri držaní lopty a v postupnej výstavbe útočnej činnosti. Výrazne by tejto myšlienke mal pomôcť ľavonohý konštruktívny stopér Twardzik. doplnený o vo vzduchu silného Tummu. Na pravej obrane sa predstaví Koštrna a post ľavého obrancu, ako sme vyššie spomínali, podlieha viacerým otáznikom. Tajne dúfame, že sa nepokúsime o ďalšieho trojitého rittbergera s Matúšom Turňom vľavo, pretože najmä v Zlatých Moravciach by sme ho neustáli. V úvodných zápasoch bude ťarcha v strede zálohy ležať na Martinovi Bukatovi. Ak pôjde tréner do istoty, tak sa pri ňom objavia Kolesár a Grič. Ak by však šiel tréner na proti prekvapeniu, tak by sa mohol objaviť v základnej zostave Benovič či Iglesias. No a mnohé závisí od zdravotného stavu Vlaska. Isté však je, že stredová trojica bude všetko, len nie dostatočne zohratou tak, aby zápas odkontrolovala v celom jeho priebehu. V ofenzívnej trojici neočakávame veľa zmien od generálky a najmä v úvodnom zápase tam očakávame trojicu Cabral – Olejník – Yusuf. Tak teda mladí vpred, lebo veľa takých šancí už po doliečení ostatných hráčov nemusí prísť.

Titulná foto: Lukáš Grinaj