Review XII. – Povinné body, dobrý dojem, 88 a 8

Gašparík a spol. začali odvetnú fázu základnej časti sezóny 2022/2023 na rozmočenom trávniku v tieni hotela ViOn. Spartakovcom v nedeľný večer pršalo šťastie, no nie že by ho potrebovali. Zápas nenadchol ani nesklamal, jednoducho nemohol. Tak ako nemohli hráči ViOnu. Bolo by však krátkozraké a hlúpe zhadzovať pohodový výkon Trnavčanov, ktorí v zápase spravili len minimum chýb. Ak chce Spartak v sezóne napredovať a budovať lepšiu atmosféru, tak od zápasu v Zlatých Moravciach sa dá odraziť.

FC ViOn Zlaté Moravce 0:3 FC Spartak Trnava

Zostava: Takáč – Koštrna, Štetina, Kóša (Ujlaky), Mikovič (Karhan) – Daniel (Ali), Procházka, Savvidis, Štefánik (Oseni) – Taiwo (Azevedo), Ristovski

V prvom polčase v rozostavení 3-5-2, v druhom 4-2-3-1. V oboch polčasoch aj rozostaveniach dobre pripravená organizácia hry. Menoslov základnej zostavy očakávaný, no prekvapenie sa pri pohľade na lavičku náhradníkov ani nenúkalo. Menšia maródka či zhody zlých okolností zatrasú s možnosťami realizačného tímu skoro ako onoho času chýbajúce výplaty v Senici. Medzi rečou, 12. kolo a žiadny prípad chýbajúcich výplat je neklamným znakom napredovania súťaže.

To čo sa deje už na ihrisku a mimo ihriska ešte nezachytilo tento vzostupný trend, ale stále dúfame a veríme v ryšavého Piláta. Vieru v lepší pondelok priniesol však vstup Trnavčanov do zápasu. Neotriasli ňou ani 2-3 solídne centre po prepadnutí v strede ihriska. Neviem ako ty milý čitateľ, ale mňa už Mondek, Ďubek či Vestenický nejaký ten piaty rok nevyvádzajú z rovnováhy. Ak si aspoň oni verili v tomto zápase, tak definitívne ich uťal pekným gólom na 1:0 Savvidis. 88 samozrejme nikdy nebude visieť pri 9 a 10 na našom štadióne. Kvôli kvalite, neporovnateľnému príbehu a samozrejme chlapcov z FARE by aj prekotilo a zavreli by nám aj kamenný ovál na Slávii. Spomínať na Savvidisa budeme však raz s veľkou nostalgiou. Snáď nie už na jar.

Na obrázku môže byť 1 osoba

Úvod do druhého polčasu patril už iba jednej osmičke. Štefánik na jeden gól nahral, ďalší sám strelil po individuálnej akcii a priťuknutí od Ristovskiho. Konečne 8 aj 88 v pohybe ukázali, že pred šestnástkou súpera sa nie je nutné posrať, ale niekedy stačí proste pokračovať v pohybe. Pardon za ten slovník, ale dozvuky z derby tam ešte niekde sú.

Na obrázku môže byť 5 ľudí a športujúci ľudia

Tréner Gašparík tímu vyčítal, že znova neboli dostatočne hladní po ďalších góloch a keď Risto nakŕmil z penalty len lapače, bolo po zápase. Inak bezpochyby dobre zvládnutý zápas po reprezentačnej prestávke u nás nikdy nebol samozrejmosťou. Obzvlášť vonku, obzvlášť na ťažkom teréne pohrávajúcim sa s hranicou regulérnosti. On ten terén v tieni hotela ViOn už nevyzerá dobre ani za normálnych okolností. Horšie ako postranné čiary v Moravciach pôsobil už len bufet s mrežou pod hlavnou tribúnou. K futbalu, len vďaka. S prižmúreným okom to bol výkon, na ktorý sa oplatí pozerať, konečne aj s hladom po góloch, dôrazom do šestnástky a s kvalitou premeniť aspoň polovicu situácií.

Individuálny pohľad na individuálne výkony

Na druhom mieste po odvolávačoch Gašparíka sú v internom hlasovaní hlasné prejavy Takáčovho posadenia v prospech jedného z náhradnikov. Som rád, že Takáč nie je dokonalý, lebo by tu už nebol a som rád, že po poklese formy a sebaistoty prichádza nárast. Niekto by ma mohol obviniť, že aký nárast som videl, keď Moravce netrafili za celý zápas bránu. Rozohrávka, ktorú Takáč poslal na Daniela v prvom polčase už však mala konečne parametre reprezentačného brankár. Aj s ďalšími podobnými situáciami si mladý brankár poradil tak, že prvýkrát v sezóne som sa nechytil ani raz za hlavu. Reprezentant, znamená reprezentačné nároky. I keď reprezentácia … uff

Kóša si pri svojej postave a svojom pohybe výborne poradil s daným zápasom. Obrovským a nedoceneným prínosom je, ako si dokáže poradiť s nie ideálnou situáciou na ľavom stopérovi. Či už v štvorčlennej alebo trojčlennej obrane. Štandardne dobrým výkonom sa prezentoval Štetina, ktorý herne vyniesol z ihriska Vestenického a potom manuálne aj Pintéra, ktorému asi ušiel tiket. Štetina si tak zastal dobre hrajúceho Koštrnu, ktorý vyzerá kvalitne v podobných zápasoch pri čiare no i bližšie pri stopéroch. Väčšina z vyššie menovaných hlavne v úvode sezóny nepôsobila ideálne no posledný mesiac v ich podaní už pripomenul najlepšie momenty z pred roka.

V strede zálohy dominoval Savvidis, bodka. Doprovod mu tentokrát spravili Procházka so Štefánikom. Obaja dobre, obaja museli. Toto je zápas, v ktorom už museli vyniknúť. Štefánik na lopte, Procházka pozične a pohybom všade kde bolo treba. Jeden pridal produktivitu, druhý hrozil konečne dobrými štandardkami. Menej zápas vychádzal Danielovi a Mikovičovi. Jeden gól z ofsajdu z veľkého množstva situácii je veľmi málo. Hlavne v prípade Daniela vidno, že mu mierne došiel dych, keď hlavne v predošlých zápasoch na ňom stálo až priveľa v prechodovej fáze. Urýchlene ho musí nájsť a znova sa chytiť gólom.

Na obrázku môže byť 2 ľudia, športujúci ľudia a text, v ktorom sa píše „Tipspor e FC SPARTAK TRNAVA © LUK� GRINAJ“

O chytaní sa gólom by mohol rozprávať Ristovski. Bez nich nevylezie z priemeru a on to vie. Určite je Milan z najhoršieho vonku, ono to nižšie ani nešlo, ale bez gólov, bez výberu miesta a bez zlepšenia prvého dotyku to nepôjde. A už nebude v lige ani veľa ľahších súperov ako Bednár – Šuvalija. Taiwo si zaslúži moje ospravedlnenie, už teraz to vyzeralo minimálne fajn, no každý ďalší zápas to bude chcieť ešte o niečo viac, priestor tam na to bude a už aj moja zhovievavosť.

Z chudobnej lavičky prišli šance pre mladších hráčov. Ali Baba ukázal, že môže mať rýchlejšie nohy ako hlavu. Oseni, že potrebuje minúty, inak sa zadusí. Darmo takticky vyrastie v Európe, keď mu zoberieme akýkoľvek drive z afrického futbalu. A synovia legiend prišli, videli … uvidíme.

Na záver by som chcel pozdraviť rozhodcovskú trojicu, znova vám to nevyšlo, ale stále sme pri viere v zlepšenie, že pán R z rozhodcovskej komisie.