Spartak nevyužil takmer celozápasovú presilovku a do odvety vstúpime za vyrovnaného stavu. Napriek kvalitnému bloku súpera a výkonu, z ktorého bolo cítiť ťarchu zápasu sme si vypracovali dostatok príležitostí, ktoré nás mohli poslať do odvety v komfortnej pozícii. Nevyužitá šanca to je, ale mali by sme okamžite spamätať a prestať so zbytočnou skepsou, ktorá zavládla. Spartak nenastúpil proti Skalici, ale proti mužstvu, ktoré bojovalo o titul so Šachťorom Doneck. Hráčom zápasu bol pre nás Erik Daniel.

FC Spartak Trnava – SC Dnipro 1:1
Gól: Ofori

Takáč –  Koštrna, Štetina, Kóša, Mikovič (82. Azango) – Bukata (46. Oseni), Zeljkovič (82. Bainovič), Procházka (46. Štefánik) – Ofori, Djuričin (46. Ristovski), Daniel

Spartak sa vrátil ku klasickej formácii 4-3-3. Gorosita v základnej zostave nahradil oproti zápasu s Lechom Bukata. Pravdepodobne sa očakávalo, že v zálohe bude treba opäť veľa behania. Všetko sa však zmenilo už v úvode zápasu, keď stopér Dnipra Šarapij dostal červenú kartu po faule na Djuričina. Tento moment absolútne otočil trénerom všetky predzápasové stratégie a očakávaný priebeh. Ten, čo mal byť dominantný na lopte sa stal Spartak a Dnipro sa stiahlo do bloku, ktorý malo veľmi kvalitný.

Do šancí sa dostával Spartak veľmi ťažko, ale minimálne dve na skórovanie boli. Jednu mal Roman Procházka a druhú spálil v samotnom závere Marco Djuričin. Dlhodobo evidujeme, že Spartak má problémy s hlbokým blokom súpera aj proti slabším mužstvám ako je ukrajinský vicemajster. Lopta sa na ihrisku posúva veľmi pomaly a nedokážeme súpera prekvapiť kreatívnym riešením zo stredu, kde nám chýbajú hráči, ktorí by vedeli zo stredu výraznejšie zahroziť. Všetka naša sila sa sústredí v krajných priestoroch, kde hral dobrý zápas Erik Daniel. Aj napriek tomu, že Martin Mikovič hrá na hranici (a možno aj za) svojich možností, tak bol Erikovi nápomocný a pomohol mu viackrát rozpohybovať hráčov Dnipra, ktorí hrali defenzívne veľmi inteligentne. Na druhej strane Kiko Koštrna nehral zlý zápas, ale bohužiaľ najmä v prvom polčase to chcelo z jeho strany viac odvahy a doplnenia Oforiho, ktorý by mu nemusel posielať lopty späť, ale do behu za obranu ako tomu bolo v druhom polčase.

Spartak akoby sužovala ťarcha zápasu. Nefungovali štandardné situácie, jednoduché kombinácie na krátku vzdialenosť, lopta v hornej tretine hráčom odskakovala a na ihrisku akoby chýbal líder. Hráči volili príliš veľa tých najjednoduchších riešení, možno až alibistických. Nedokázali sme využiť výhodu o jedného hráča a strhnúť tempo zápasu. V podstate sa hralo tempo, ktoré vyhovuje brániacemu sa a oslabenému mužstvu.

Absencia kreatívneho stredového hráča je veľkým problémom tohto mužstva. Áno, títo hráči sú finančne nároční, ale je to pre našu hru kľúčový post, ktorý nás bude tlačiť aj v ligovej súťaži. Takto nám lopta len koluje po ihrisku z jednej strany na druhú a sme veľmi jednoducho predvídateľní. Taktiež častokrát spomínaná absencia ľavého stopéra nás limituje v prenášaní hry.

Do druhého polčasu sa Michal Gašparík rozhodol zálohu osviežiť a poslať do hry Štefánika s Osenim. Zápas mal mierne odlišný priebeh oproti prvému polčasu. Krajní obrancovia hrali vyššie, lopta lietala po ihrisku rýchlejšie. Zápas začal mať ideálny vývoj. Dnipro ani nevedelo ako vyzerá naša polovica, Spartak hral stále s loptou a v 55. minúte sme sa po góle ujali vedenia. V tejto chvíli sme odomykali zámok s názvom Skupinová fáza. Zrazu sme sa dostali do najlepšej fázy zápasu. Vďaka novému stredu a väčšej podpore zo stredu sme dokázali držať loptu vyššie. To všetko však vzniklo navnivoč, keď najskôr Štetina poslal neatakovaný katastrofálnu prihrávku na pravý kraj, ktorú prevzali hráči Dnipra. Následne Kóša spravil naivnú penaltu z ktorej súper vyrovnal.

Tento okamih nás dostal do útlmu. Michal Gašparík sa pokúsil zápas oživiť Bainovićom a Azangom. Filip Bainović síce chcel, ale jeho striedanie nevyšlo. Nepriniesol presnosť a ani štandardky ako býva jeho zvykom. Jeho dva momenty, ktorým nám nezmyselnou strelou a katastrofálnym centrom odobral minúty z presilovky o dvoch hráčov boli tristné a nemal by to spraviť tak skúsený hráč. Šance nakoniec prišli, ale obe Erik Daniel nezakončil do siete. Škoda, ale nič sa nedeje a o týždeň si to rozdáme.

Veľmi odporúčam zhlianduť tlačovku Michala Gašparíka. Skvelé zhodnotenie zápasu.

A teraz krátka poznámka k „fanúšikom“… Sedliaci, ktorí po zápase pískali akoby sme prehrali 0:2 so Zlatými Moravcami by si rýchlo mali pozrieť aké hráme predkolo a proti akému súperovi. Ostatný týždeň sa tu z Dnipra robila Sereď, pričom sa jedná o mimoriadne kvalitného súpera z kvalitnejšej súťaže, ktorý je v zápase favoritom. Áno, okolnosti hrali v náš prospech a a nevyšlo to podľa našich predstáv, ale ten piskot a banalizovanie súpera bolo nemiestne. Zachytil som aj príspevok slovenského novinára o tom ako Spartak vyhrá 4:0. Pri niečom podobnom si človek musí ťukať na čelo. Chceme postúpiť, šanca je veľká, ale toto nie je žiadna samozrejmosť. Ak sa to podarí, tak to bude obrovský úspech.

V nedeľu nás čaká Skalica, o týždeň si užijeme metropolu východu. Trnava do teho!

Hráč zápasu: Erik Daniel. Boli len dvaja adepti, Kelvin Ofori skóroval, Erik zas predviedol výborný výkon, ktorému chýbal gól. Aj napriek tomu voľba padla na Erika.