Review IV. – Víťazstvo, ktoré sme potrebovali

Po náročnej euforickej štvrtkovej odvete si Spartak poradil s lídrom súťaže z Podbrezovej. A čo bolo dôležitejšie, tak to bolo po dobrom výkone v prerotovanej zostave. Z mužstva razom cítiť pohodu, čo sa prejavilo aj v hre. V náročnej pozícii si Spartak pripísal dôležité víťazstvo. Hráčom zápasu bol Milan Ristovski. Čiernou škvrnou na príjemnom nedeľnom podvečeri bola úbohá, až hanebná návšteva. Chápem, že Podbrezová je len o niečo väčšie lákadlo ako Opaj, ale 2,5 tisíc je veľmi málo.

FC Spartak Trnava – ŽP Podbrezová 2:0
Góly:
Bainović, Breznik

Takáč – Šulek (79. Koštrna), Štetina (46. Ujlaky), Gorosito, Kompan Breznik – Bukata (66. Procházka), Bainovič, Štefánik – Oseni (74. Daniel), Ristovski, Azango (74. Ofori)

Zo základnej zostavy proti Lechu postavil od úvodu Michal Gašparík len Dominika Takáča, ktorý sa suverénne zmocnil postu jednotky a stopérsku dvojicu Gorosito – Štetina. Na krajoch obrany zažili premiéru v základnej zostave v najcennejšom drese Šulek s Breznikom. Stred zálohy obstarala skúsená trojica Bukata – Bainović – Štefánik. Na hrote dostal priestor Ristovski, ktorého doplnili na krídlach Azango s Osenim. Z Oseniho sa v možnostiach súčasného kádra stáva 4. alternatíva na krídlo.

Spartak nadviazal na predchádzajúce vystúpenia z Podbrezovou a pokračoval v tom, čo fungovalo v minulej sezóne. Pressing robil železiarom obrovské problémy s rozohrávkou. Veľa kazili, ľahko lopty strácali a odovzdávali našim hráčom. Aj napriek úvodnej prevahe a choatickej hre Podbrezovej sa Spartak nedostal do vedenia. Pritom Podbrezová mala veľkú časť prvého polčasu problémy aj na lopte, aj bez lopty. Spartak sa prakticky stále dostával do náznakov príležitostí, ale aj čistých šancí ako mali Oseni, či Azango. Najmä od druhého menovaného sa očakáva, že takéto šance bude premieňať. Azeez Oseni odohral na nezvyklej pozícii solídny zápas. Možno sa drží až príliš blízko autovej čiary, ale na prvé zápasy na krídle to rozhodne nebol zlý výkon. Pozitívom je, že vie byť nebezpečný.

Po týchto šanciach sa hra ustálila s tým, že Podbrezová začala byť silnejšia na lopte najmä v strede zálohy, kde sa ukazuje, že Filip Bainović nie je šestka a najmä v pasáži bez lopty má problém získavať loptu späť na naše kopačky. Čo mu však chýba bez lopty, to pridáva na lopte. Prenesenie hry na obe strany, solídne rýchle posúvanie lopty, štandardky a schopnosť vystreliť patria medzi jeho silné stránky. Paradoxne práve v tejto ustálenej pasáži prišiel po troch dňoch ďalší nádherný gól na Štadióne Antona Malatinského. Spomínaný Bainović krásne obstrelil Ludhu a pred polčasom dostal Spartak do dôležitého vedenia.

Ďalší veľmi dobrý výkon sme mohli vidieť od Lukáša Štetinu, ktorý má na začiatku sezóny výbornú formu. Až na zápas v Moravciach patrí v každom zápase medzi najlepších hráčov na ihrisku. Včera mu zdatne sekundoval 35-ročný Gorosito, ktorý okrem silného súboja, ktorý od neho očakávame obstál veľmi dobre aj v šprintérskych súbojoch proti mladíkom z Podbrezovej. Tí na neho nenašli recept ani zo stoja, keď ich v každej situácii perfektne „vystál“, ani pri rýchlom prechode. Rovnako si zaslúži kredit za to, že zápas dohral cez bolesť. Do druhého polčasu nastúpil Marek Ujlaky, ktorý opäť potvrdil svoj mimoriadne tvrdý súboj vo vzduchu, aj na zemi, ale taktiež neistotu na lopte, kedy si po pokazenej prihrávke začal menej veriť a volil často len spätné prihrávky na Dominika Takáča.

Na pravom kraji sa zaujímavo prezentoval Martin Šulek. Technicky aj pohybovo to vyzerá na slušný upgrade za Mateja Čurmu. Kristián Koštrna tu odohral za 3 roky takmer kompletnú minutáž a práve kvalitná konkurencia/náhrada je presne to, čo sme na pravej strane potrebovali, lebo doposiaľ to bolo všetko len buď typologicky nevhodné do nášho štýlu hry(pri všetkej úcte k Matejovi Čurmovi) alebo improvizované (Procházka). Na druhej strane nastúpil mladý Slovinec Breznik, ktorý nastavil opäť raz zrkadlo tým, ktorí volajú po šanci pre odchovancov z našej mládeže. Mladý Slovinec je ročník 2003, stále je to hráč, ktorý má ešte cestu k tomu, aby sa stal prvou voľbou na ľavú obranu, ale výkonnostne sa ukazuje oveľa ďalej a vyspelejšie ako naši odchovanci. Potešiteľné bolo, že s pribúdajúcimi minútami pribúdalo Mihovi aj herné sebavedomie a istota. A to mal proti sebe náročných protivníkov na bránenie. Variabilne hrajúca Podbrezová už vyzliekla nejednu obranu. U Breznika je vidieť futbalové videnie a kvalitná ľavá noha. Gól mu bol odmenou za zodpovedný a veľmi solídny výkon, ktorým si položil základ do budúcna a vypýtal ďalšiu šancu. Pri góle treba pripísať kredit výbornému centru Štefánika.

Po strelenom góle sa Podbrezová ešte viac otvorila a to Spartak mohol využiť na viac strelených gólov. Najmä kombinácia z 51. minúty si gól zaslúžila. Po osi Šulek – Azango – Bukata sa dostala lopta k Ristovi, ktorý krásne uvoľnil Oseniho. Azeez sa uvoľnil a zakončoval pekne na zadnú žrď. Dobrý zákrok predviedol Ludha. Tu sa dostávame k Ristovi, ktorý odohral konečne skutočne dobrý zápas. V osobných súbojoch bol mimoriadne dominantný. V druhom polčase vyhral viacero súbojov v rade a z každého sme sa dostali do výhodnejšej situácie. Obrancovia Podbrezovej mali s ním obrovské problémy. Hral konečne sebavedomejšie a aj sebeckejšie keď zo šestnástky konečne aj vystrelil a nenúkal spoluhráčov. Avšak, z takej príležitosti akú mal musí proste dať gól. Hrotový útočník, ktorý dostane ideálny center na päťku, kde je sám proste MUSÍ skórovať. Za iného stavu ako 2:0 by to bolo veľmi mrzuté. V druhom polčase predviedli zlepšený výkon aj krídla, keď Azango sa začal tlačiť konečne aj viac do stredu a kombinácie a Oseni do finálky a bližšie k 16ke. Samozrejme, mladý Nigeríjčan má defenzívne deficity, ale podal výkon za ktorý si zaslúži pochvalu.

KONEČNE sme vzadu udržali čisté konto, ktoré si Dominik Takáč zaslúžil. Na čiare ide z neho istota. Dve strely, ktoré na neho išli v pohode pokryl.

V stredu nás čaká možno zápas sezóny, tak si poďme po to. Futbal hrať vieme, kvalitu máme, tak to skúsme urvať. Opäť hráme so súperom, ktorý je favorit, ale v Európe si nenavyberáme. Je to dobrý žreb a veľká šanca zapamätať si tento rok. TRNAVA DO TEHO! Držte sa!

Hráč zápasu: Milan Ristovski.